Dies Irae motyvai kino filmuose


Dažnai girdime, jog vakarų civilizacija pastatyta ant krikščioniškos minties ir kultūros pamato. Tai, kas buvo svarbu krikščionimis, vienokia ar kitokia forma tapo europietiškomis vertybėmis ir yra artimos daugumai, nepaisant to ar jiems priimtimas tikėjimas iš kurio jos originaliai kilo. Religinio turinio simbolių ir ženklų perdavimas osmoso būdu akivaizdžiausiai matosi įvairiose meno formose, pavyzdžiui kine. Ar esate matę Žiedų valdovo trilogijos filmus, Žvaigždžių karus, Nuostabus gyvenimas, Liūtą karalių ar filmą Egzorcistas? Tuomet tikrai esate girdėję himną Rūstybės diena (lot. Dies irae).

Šis senovinis himnas aprašo Paskutiniojo Teismo dieną ir buvo giedamas laidotuvių liturgijoje. Istorikai nesutaria kas buvo šio himno autorius ir galimų variantų randa bent penkis – nuo šv. Grigaliaus Didžiojo (VIIa.) iki Tomo Selaniečio (XIIIa.) Nors himnas Rūstybės diena nebėra plačiai naudojamas šių dienų katalikų Bažnyčioje, tačiau jame esantys įvaizdžiai apie neišvengiamą atpildą už savo gerus bei blogus darbus, triumfuojančią gėrio pergalę prieš blogį bei visas šios žinios emocinis krūvis niekur nedingo. Anaiptol, jis, nors ir šiek tiek kitokia forma, netgi persismelkė į kino filmų garso takelius.

Šiame video įraše pasakojama kokiomis aplinkybėmis ir per kokius kompozitorius šis kriškčioniškas himnas iš laidotuvių liturgijos atkeliavo iki holivudinių kino filmų. O kelionė tikrai buvo įdomi ir kviečia susimąstyti – ar gerai esame susipažinę su savo Bažnyčios lobynu ir ar visada jį atpažįstame net ir ten, kur mažiausiai tikėtina jį rasti?

Spauskite čia, kad pamatytumėte video.